Visame pasaulyje plačiai žinomas Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus savo ekspozicijomis ir vykdoma veikla įdomus ir mūsų visuomenei. Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus – vienintelis žydų muziejus Lietuvoje. Jame eksponuojami Lietuvos žydų meno kūriniai ir istorinės ekspozicijos, susijusios su žydų istorija ir holokaustu. Muziejus kaip žydų kultūrą ir tradicijas puoselėjanti institucija Lietuvoje turi senas tradicijas. 

1989 m. muziejų įkūrė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Pradžioje vadinosi Valstybiniu Žydų muziejumi, o 1997 m. pervadintas į Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų, paminint 200-ąsias Vilniaus Gaono mirties metines.

VVGŽM Tolerancijos centras – vieta, kur vienodai svarbiai susipina istorinis, kultūrinis ir architektūrinis kontekstas. Kiekvieno iš jų apibūdinimas ir suvokimas yra raktas norint atrakinti daugiaplanio pastato nebylios istorijos duris.

Pastato istorija. Filharmonijos salė pastate veikė nuo 1910 metų. Joje vyko koncertinė, kultūrinė ir visuomeninė veikla, o 1918 m. – žydų tautinis teatras. 1920–1932 m. vilniečiai šią „filharmoniją“ žinojo kaip klubo „Makabi“ sporto gimnastikos centrą, tačiau salė buvo naudojama ir visuomeniniams kultūriniams žydų bendruomenės renginiams. 4 deš. pabaigoje pastate buvo įkurtas kino teatras „Mūza“, kuris po Antrojo pasaulinio karo buvo pavadintas „Pionieriumi“. 2001 m. pastatas buvo rekonstruotas pritaikant šių dienų muziejaus reikmėms.

Šaltiniai:

  1. http://www.jmuseum.lt