Ant ilgiausio ir vieno gražiausių Lietuvoje Asvejos ežero kranto Dubingių miestelyje stūkso didelė kalva – Dubingių piliakalnis, ant kurios XVI–XVII a. stovėjo didikų Radvilų rūmai ir evangelikų reformatų bažnyčia. Renesanso stiliaus mūrinė bažnyčia buvo pastatyta apie 1620 m. Jonušo Radvilos I. Deja, bet bažnyčia 1958 m. sudegė. 

Kalva ant kurios buvo pastatyta pilis, tais laikais buvo Asvejos ežero sala, su sausuma ją jungė nuo seno pastatytas medinis polinis tiltas. Dabartinis tiltas nutiestas 1934 m., jis 76,4 m. ilgio ir 6 m. pločio. Dabar čia galima pamatyti įspūdingus griuvėsius, kurie nors kiek įgudusiai akiai nemažai papasakos. Kasinėjimų vieta pritaikyta lankytojams – jiems atverti ištisi istorijos klodai. Labai gražus, sutvarkytas ir pats piliakalnis. Užlipus ant jo atsiveria nuostabi panorama į Asveją ir be galo vaizdingas apylinkes.

XV a. – XVI a. pr. Dubingiai buvo administracinis ir ūkinis centras, priklausantis Didžiajam kunigaikščiui. Asvejos ežero saloje būta medinės pilies, 1412–1413 m. jos vietoje Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Didysis pastatydino naują pilį. Dubingių pilis, priklausiusi Vilniaus gynybinei sistemai. Valdant Vytautui Didžiajam Dubingiai tapo svarbia Lietuvos vietove. 1415 m. Jogaila su savo karališkuoju dvaru lankėsi Dubingiuose pas Vytautą. 1420 m. vasario 8 d. iš čia rašytas laiškas didžiajam Ordino magistrui, kuriame pažymėta, kad didysis kunigaikštis Dubingiuose pastatydino bažnyčią.

Archeologai tvirtina, kad archeologiniu požiūriu tai viena įdomiausių vietų Lietuvoje. Čia surasta keli šimtai vertingų radinių. Ankstyviausias – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto moneta (XV a. pradžia), vėlyviausi – marmurinių Radvilų antkapių fragmentai (apie 1630 m.). Bažnyčios šventoriuje ir rūsyje aptikta nemažai palaikų. Jie priskiriami Radviloms – vienai galingiausių Lietuvos didikų giminių.